Zwykłe przeziębienie czy poważna choroba zakaźna? – szybka diagnostyka laboratoryjna etiologii infekcji dróg oddechowych

poniedziałek, 07 paź 2019 |

Okres jesienno-zimowy to czas w którym niezwykle trudno uniknąć infekcji. Spadek temperatury, deszczowa pogoda, zmniejszona aktywność fizyczna, obniżenie odporności –  wszystko to sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na grypę i przeziębienia. Wirusy i bakterie, stanowiące źródło chorób, są przenoszone głównie drogą kropelkową – podczas kichania, kaszlu oraz w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób lub skażonymi przez niego przedmiotami. Z tego typu zagrożeniami możemy zetknąć się w pracy, szkole, przedszkolu, autobusie, galeriach handlowych czy domu. Odróżnienie brzemiennej w skutkach grypy od infekcji grypopodobnej lub anginy paciorkowcowej od wirusowego zapalenia gardła jest niezwykle istotne w dalszym postępowaniu klinicznym.

Jakie badania mamy do wyboru?

W przypadku wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych rekomendujemy wykonanie morfologii z pełnym różnicowaniem leukocytów, OB po 1 h, CRP oraz ASO – badania te umożliwiają wykrycie toczącego się stanu zapalnego w organizmie oraz pozwalają rozróżnić zakażenie o podłożu wirusowym od zakażenia o podłożu bakteryjnym. Laboratorium MEDICA w swojej ofercie posiada ponadto nowoczesne testy do szybkiej diagnostyki etiologii infekcji dróg oddechowych – test w kierunku grypy A (szczep A/H1N1, A/H3N2, A/H5N1) i B oraz test w kierunku paciorkowców z grupy A (Strep A) odpowiedzialnych za wystąpienie anginy ropnej. W przypadku uzyskania wyniku dodatniego w teście Strep A rekomendujemy wykonie posiewu bakteriologicznego z gardła w celu określenia jaki jest właściwy antybiotyk (tzw. leczenie celowane) w leczeniu danego szczepu bakterii.

Grypa czy infekcja grypopodobna?

Grypa to poważna choroba zakaźna, która każdego roku daje znać o sobie i może być przyczyną groźnych dla życia i zdrowia powikłań pogrypowych. Jej objawy bardzo często są mylone ze zwykłym przeziębieniem. Test w kierunku grypy typu A (szczep A/H1N1,
A/H3N2, A/H5N1) i B pozwala odpowiedzieć na pytanie czy objawy chorobowe spowodowane są przez wirusa grypy typu A lub B. Test należy wykonać po 48-72 godzinach od wystąpienia objawów. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego może być stosowane u dzieci. Materiałem do badania jest wymazu pobrany z nosa za pomocą jałowej wymazówki. Wynik pozytywny testu wskazuje z dużym prawdopodobieństwem, że pacjent choruje na grypę. Wczesne rozpoznanie grypy pozwala ograniczyć jej rozprzestrzenianie się oraz zastosować odpowiednie leczenie przeciwirusowe, którego celem jest złagodzenie objawów i  zapobieganie wystąpieniu groźnych powikłań. Negatywny wynik testu może świadczyć, że u pacjenta występuje infekcja o innej etiologii lub że w badanej próbce była niewystarczająca dla wykrycia liczba cząstek wirusa (np. gdy materiał do badania został pobrany w późnym okresie choroby – kiedy wirus grypy już tak intensywnie się nie namnaża).

 

Zapalenie gardła o etiologii bakteryjnej czy wirusowej?

Ból gardła może być spowodowany atakiem wirusów lub bakterii, które są odpowiedzialne za anginę ropną. Rozpoznanie etiologii infekcji gardła po samych objawach bardzo często skutkuje postawieniem błędnej diagnozy oraz wdrożeniem nieskutecznego leczenia. 

Test w kierunku paciorkowców z grupy A (Strep A) pozwala na szybkie potwierdzenie lub wykluczenie, że zapalenie gardła zostało spowodowane przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A – Streptococcus pyogenes. Test ten stanowi alternatywę do standardowego badania mikrobiologicznego, które z uwagi na długi czas oczekiwania na wynik (hodowla i identyfikacja patogenu wraz z wykonaniem antybiogramu trwa od 3 do 4 dni roboczych) opóźnia rozpoznanie anginy paciorkowcowej oraz wdrożenie skutecznego leczenia. Dobrze dobrana i poprawnie zaordynowana antybiotykoterapia zapobiega większości powikłań, chroni przed gorączką reumatyczną, skraca czas zakaźności chorego, zmniejsza intensywność objawów choroby, ogranicza nosicielstwo patogenu oraz zapobiega nawrotom anginy ropnej. Test Strep A jest testem nieinwazyjnym i bezbolesnym, dlatego może być stosowany u dzieci. Materiałem do badania jest wymaz pobrany z gardła i migdałków za pomocą jałowej wymazówki. Wynik pozytywny testu oznacza, że w badanej próbce wykryto antygen paciorkowców beta-hemolizujących grupy A i infekcja ma podłoże bakteryjne. Zawsze wymaga ona leczenia antybiotykiem, a nieleczona może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań, m.in. nabytych wad serca u dzieci i młodzieży. Wynik negatywny przemawia za zapaleniem gardła o etiologii wirusowej. W przypadku uzyskania wyniku dodatniego rekomendujemy wykonie posiewu bakteriologicznego z gardła w celu określenia jaki jest właściwy antybiotyk (tzw. leczenie celowane) w leczeniu danego szczepu bakterii, który odpowiedzialny jest za problem kliniczny.

 

W okresie jesienno-zimowym większość wizyt ambulatoryjnych w przychodniach jest wynikiem infekcji dróg oddechowych. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Prawidłowe rozpoznanie etiologii infekcji jest kluczowe dla wdrożenia odpowiedniego leczenia oraz zapobieganiu groźnym powikłaniom. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny dysponujemy nowoczesnymi testami laboratoryjnymi pomocnymi w postawieniu prawidłowej diagnozy. W przypadku wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych oprócz wyżej opisanych szybkich testów, Laboratorium MEDICA rekomenduje wykonanie dodatkowo morfologii z pełnym różnicowaniem leukocytów, OB po 1 h, CRP oraz ASO. Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą badań dostępną w siedzibie laboratorium oraz na stronie internetowej: www.medica.radom.pl Pragniemy również przypomnieć o profilaktyce infekcji, która polega na dbaniu o prawidłową dietę, aktywności fizycznej, spacerach na świeżym powietrzu oraz szczepieniach ochronnych. 

 

Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!