Nowoczesna diagnostyka laboratoryjna przeciwciał w klasie IgG skierowanych przeciwko SARS-CoV-2

sobota, 12 lut 2022 |

Podstawowym mechanizmem zwalczania infekcji SARS-CoV-2 przez układ odpornościowy jest wytwarzanie specyficznych przeciwciał rozpoznających wirusa. 

Stwierdzenie obecności swoistych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG we krwi pacjenta wskazuje na rozwinięcie humoralnej odpowiedzi immunologicznej na stymulację patogennym antygenem – czy to w przebiegu infekcji, czy to po szczepieniu. 

Badanie poziomu swoistych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG:

Stanowi podstawę w retrospektywnych badaniach epidemiologicznych, mających na celu ustalenie rozpowszechnienia zakażenia w populacji. 

Od kiedy dostępna jest szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, można sprawdzić, czy organizm wytworzył odpowiedni poziom przeciwciał ochronnych. A także odróżnić, czy przeciwciała powstały w wyniku kontaktu z koronawirusem, czy pod wpływem szczepienia.

Pozwala na wykrywanie ozdrowieńców, którzy przechodzili infekcję COVID-19 bezobjawowo lub skąpo objawowo.

Przeciwciała skierowane przeciwko białku S1 (przeciwko białku kolca)

  • Do intensywnej syntezy tych przeciwciał dochodzi w wyniku przebycia infekcji SARS-CoV-2, jak i na skutek szczepienia  dostępnymi obecnie w Unii Europejskiej preparatami (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson)

Przeciwciała skierowane przeciwko białku N (białku nukleokapsydu)

  • Do intensywnej syntezy tych przeciwciał dochodzi wyłącznie w wyniku przebycia infekcji SARS-CoV-2
  • Zanikają dość szybko po przebyciu zakażenia
  • Przeciwciała te nie są syntetyzowane w wyniku szczepienia dostępnymi obecnie w Unii Europejskiej preparatami  (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson) 
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!