Podstawowym mechanizmem zwalczania infekcji SARS-CoV-2 przez układ odpornościowy jest wytwarzanie specyficznych przeciwciał rozpoznających wirusa.
Stwierdzenie obecności swoistych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG we krwi pacjenta wskazuje na rozwinięcie humoralnej odpowiedzi immunologicznej na stymulację patogennym antygenem – czy to w przebiegu infekcji, czy to po szczepieniu.
Badanie poziomu swoistych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG:
Stanowi podstawę w retrospektywnych badaniach epidemiologicznych, mających na celu ustalenie rozpowszechnienia zakażenia w populacji.
Od kiedy dostępna jest szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, można sprawdzić, czy organizm wytworzył odpowiedni poziom przeciwciał ochronnych. A także odróżnić, czy przeciwciała powstały w wyniku kontaktu z koronawirusem, czy pod wpływem szczepienia.
Pozwala na wykrywanie ozdrowieńców, którzy przechodzili infekcję COVID-19 bezobjawowo lub skąpo objawowo.
Przeciwciała skierowane przeciwko białku S1 (przeciwko białku kolca)
- Do intensywnej syntezy tych przeciwciał dochodzi w wyniku przebycia infekcji SARS-CoV-2, jak i na skutek szczepienia dostępnymi obecnie w Unii Europejskiej preparatami (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson)
Przeciwciała skierowane przeciwko białku N (białku nukleokapsydu)
- Do intensywnej syntezy tych przeciwciał dochodzi wyłącznie w wyniku przebycia infekcji SARS-CoV-2
- Zanikają dość szybko po przebyciu zakażenia
- Przeciwciała te nie są syntetyzowane w wyniku szczepienia dostępnymi obecnie w Unii Europejskiej preparatami (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson)