Albumina jest białkiem syntetyzowanym w wątrobie, a katabolizowana w śródbłonku naczyń skóry, mięśni i wątroby oraz w nabłonku kanalików nerkowych. Stanowi ok. 60% wszystkich białek zawartych w osoczu. Czas połowicznego trwania wynosi 15-20 dni. Poprzez obecność w płynie śródtkankowym albumina kontaktuje się ze wszystkimi komórkami organizmu, co jest związane z wieloma różnymi funkcjami, jakie pełni to białko. Do najważniejszych funkcji albuminy w organizmie zalicza się:

  • koloidoosmotyczna – utrzymanie ciśnienia onkotycznego krwi
  • transportowa – wiązanie i transport  hormonów, kwasów tłuszczowych, barwników żółciowych, cholesterolu, leków, witamin, dwutlenku węgla, tlenku azotu, jony (np. potas (K+), sód (Na+), cynk (Zn2+), magnez (Mg2+), wapń (Ca2+))
  • antyoksydacyjna
  • przeciwzapalna – modulowanie odpowiedzi na proces zapalny i hamowanie agregacji trombocytów
  • buforowa – utrzymanie stałego pH krwi
  • odżywcza – w przypadku długiego głodzenia albumina rozkładana jest na niezbędne aminokwasy, jej synteza zostaje 2.5-krotnie przyspieszona, a zasoby obniżają się o ok. 50-60%

Obniżone stężenie albuminy może być związane z przewlekłym niedożywieniem pacjenta, zaburzeniami wchłaniania aminokwasów (np. choroba Crohna lub celiakia) , schorzeniami wątroby, schorzeniami nerek (zespół nerczycowy), po zabiegach chirurgicznych, w wyniku rozległych oparzeń, a także z powodu wyniszczenia nowotworowego.

Wzrost stężenia albumin może być związany z przedawkowaniem preparatów albumin, odwodnieniem organizmu lub też po podaniu sterydów anabolicznych. 

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano

Leki takie jak sterydy anaboliczne, androgeny, hormon wzrostu i insulina,mogą wpływać na stężenie albuminy, powodując wzrost jej poziomu.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!