AMH (hormon antymüllerowski) jest hormonem wydzielanym przez komórki ziarniste jajnika u kobiet, zaś u mężczyzn przez komórki Sertolego jąder. Jego funkcja  w organizmie jest zależna od wieku i płci.

Oznaczenie poziomu AMH znalazło zastosowanie w:

  • Ocenie rezerwy jajnikowej (parametru opisującego potencjał rozrodczy jajników)
  • Diagnostyce zespołu przedwczesnego wygasania czynności jajnikowej
  • Diagnostyce i leczeniu zespołu policystycznych jajników
  • Diagnostyce guzów jajników

Badanie poziomu AMH jest również stosowane w diagnostyce niemowląt o niewyraźnie wykształconych narządach płciowych oraz u chłopców z nieprawidłową funkcją jąder.

AMH u mężczyzn

W życiu płodowym AMH produkowany przez jądra podtrzymuje rozwój męskich narządów płciowych. Zbyt niskie stężenie tego hormonu lub jego brak powoduje równoczesny rozwój męskich i żeńskich narządów płciowych. U chłopców poziom AMH spada w okresie pokwitania.

AMH u kobiet

W życiu płodowym  brak AMH umożliwia rozwój narządów płciowych żeńskich. U dziewczynek poziom tego hormonu wzrasta w okresie pokwitania. Jego stężenie obniża się w wieku rozrodczym i staje się niskie lub niewykrywalne w okresie pomenopauzalnym.  Maksymalne stężenia tego hormonu stwierdzane są ok. 25. roku życia. AMH w okresie rozrodczym wpływa na dojrzewanie  i uwalnianie komórki jajowej, co odzwierciedla rozwój pęcherzyka jajowego.

Najnowsze badania dowodzą, iż hormon antymüllerowski jest jednym z najlepszych wskaźników pozwalającym przewidzieć skuteczność metod wspomaganego rozrodu oraz oceny liczby i potencjału dojrzewania komórek jajowych (rezerwy jajnikowej). Niewykrywalne lub bardzo niskie stężenie AMH świadczy o wyczerpaniu rezerwy jajnikowej i jest czynnikiem prognostycznym wystąpienia menopauzy w ciągu około 5 lat.

Stężenie AMH jest niezależne od cyklu miesiączkowego, ciąży i stosowanej doustnej antykoncepcji.

Podwyższone stężenie tego hormonu występuje w zespole policystycznych jajników oraz w niektórych nowotworach jajników.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można zgłaszać się cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!