Przeciwciała anty-TG są przeciwciałami wytwarzanymi przeciwko tyreoglobulinie. Tyreoglobulina jest wytwarzana przez gruczoł tarczycowy. Stanowi główny element koloidu pęcherzyków tarczycy, a jej główną funkcją jest magazynowanie i synteza hormonów tarczycy. Przeciwciała anty-TG są często obecne u pacjentów autoimmunologicznymi schorzeniami tarczycy.  Mierzalne miano przeciwciał występują u ok. 10% zdrowej populacji. Anty-TG wykrywane są u 30% pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa i u 85% pacjentów chorobą Hashimoto. Badanie poziomu przeciwciał anty-TG znalazło również zastosowanie w monitorowaniu leczenia raka tego narządu. Badanie tyreoglobuliny razem z badaniem anty-TG zleca się regularnie po leczeniu raka tarczycy.

Oznaczanie przeciwciał antytyreoglobulinowych jest zalecanym testem pomocniczym, który powinien być wykonywany w każdej próbce przeznaczonej do oznaczeń tyreoglobuliny, ponieważ przeciwciała anty-TG mogą wpływać na wyniki pomiarów. Zalecenie to jest wyjątkowo istotne u pacjentów z podejrzeniem wysokiego poziomu tyreoglobuliny, gdyż w takich przypadkach interferencja jest bardzo silna.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

Synonimy:
anty-TG
« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!