ASO jest przeciwciałem skierowanym przeciwko streptolizynie O – toksynie o działaniu hemolitycznym i cytotoksycznym,  wytwarzanej przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A  (Streptococcus pyogenes).

Zakażenie Streptococcus pyogenes jest jedną z najczęstszych przyczyn m.in. ostrego zapalenia gardła, zakażeń skóry (liszajec, róża, cellulitis), zapalenia migdałków (anginy), zapalenia płuc i szkarlatyny, zapalenia węzłów chłonnych, zapalenia ucha środkowego lub zatok. Ponadto 10 spośród  80 serotypów paciorkowca ma właściwości reumatogenne. 

Bakteria jest również jedną z przyczyn zakażenia rany pępkowej oraz kikuta pępowiny u noworodków.

Na ogół paciorkowce beta-hemolizujące grupy A wywołują choroby, które łatwo jest rozpoznać, ponieważ dają one charakterystyczne objawy. Jednak nieraz zakażenie paciorkowcem przebiega w utajeniu i nie wiąże się z żadnymi wyraźnymi symptomami. Wówczas mogą rozwinąć się nieropne powikłania w postaci gorączki reumatycznej, ostrego zapalenia wsierdzia lub ostrego zapalenia kłębuszkowego nerek, szczególnie u małych dzieci.

ASO (antystreptolizyna O) jest badaniem wykorzystywanym w celu ustalenia czy mamy do czynienia ze świeżym zakażeniem wywołanym przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A (Streptococcus pyogenes) oraz do rozpoznawania powikłań takich jak gorączka reumatyczna, ostre zapalenia wsierdzia, streptokokowy szok toksyczny, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek po przebytej infekcji wywołanej przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A  (Streptococcus pyogenes).

Czułość kliniczna badania mieści się w przedziale 50-80%. Około 20% chorych nie jest zdolnych do wytwarzania ASO  w  mierzalnej ilości,  a około 5% zdrowych ludzi ma miano ASO stale podwyższone.  Układ odpornościowy produkuje przeciwciała ASO zwykle od 1 do 4 tygodni po pierwotnym zakażeniu bakterią. Najwyższy poziom ASO obserwuje się  na ogół około 4-6 tygodnia po wystąpieniu choroby. Następnie poziom przeciwciał ASO zmniejsza się, jednak może pozostać w organizmie na wykrywalnym poziomie przez kilka miesięcy po wyleczeniu. Badanie ASO nie jest czynnikiem prognostycznym wystąpienia powikłań ani nie odzwierciedla zaawansowania choroby.

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić w godzinach pracy laboratorium.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!