Beta-2-mikroglobulina jest jednołańcuchowym białkiem obecnym w błonie cytoplazmatycznej wszystkich komórek jądrzastych. Jej podwyższone wartości obserwuje się w chorobach autoimmunologicznych, zaburzeniach odporności i po transplantacji narządów.

Wysokie stężenia tego białka występują w przewlekłej białaczce limfatycznej, ziarnicy złośliwej i szpiczaku mnogim. W onkologii marker ten znalazł zastosowanie do określania stadium i monitorowania skuteczności terapii szpiczaka mnogiego i prognozowania choroby limfoproliferacyjnej.

Beta-2-mikroglobulina pozwala także na różnicowanie przyczyn dysfunkcji nerek ( różnicowanie uszkodzenia kłębuszków od uszkodzenia kanalików nerkowych), a także w rozpoznawaniu wczesnego odrzutu przeszczepionej nerki.

 

Przygotowanie do badania: Na uzyskany wynik badania może wpływać wiele czynników niezwiązanych z procesem nowotworowym, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania.

  • zaleca się wykonanie badania w stanie pełnego zdrowia, tzn. bez przeziębienia, gorączki itp.,
  • w okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów, kawy i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
  • pacjent nie musi być na czczo
  • na badanie można się zgłaszać cały dzień w godzinach pracy laboratorium

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!