Białka stanowią ważny element budulcowy wszystkich komórek i tkanek organizmu oraz mogą pełnić funkcję hormonów i enzymów regulujących wiele funkcji organizmu.

Białko całkowite jest badaniem, które pozwala na ocenę stężania wszystkich białek znajdujących się we krwi. Zależy głównie od równowagi między syntezą (anabolizm) i degradacją (katabolizm)  dwóch głównych frakcji białkowych: albuminy i globulin. 

Oznaczenie poziomu białka całkowitego znalazło zastosowanie w ocenie stanu odżywienia pacjenta oraz w diagnostyce chorób wątroby, nerek, jelit lub ciężkich chorób skóry. 

Obniżone stężenia białka całkowitego obserwuje się w zaburzeniach pracy wątroby (obniżona synteza) lub nerek (wzmożona utrata z moczem), w stanach znacznego niedożywienia (głodówka, anoreksja, restrykcyjna dieta), w przebiegu chorób powodujących złe wchłanianie jak: choroba trzewna (celiakia) lub choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelit, choroba Crohna), w przebiegu niektórych chorób nowotworowych, u kobiet ciężarnych. 

Podwyższone stężenia białka całkowitego obserwuje się w przewlekłych stanach zapalnych lub infekcjach, w przebiegu gammapatii monoklonalnych, w przebiegu chorób o podłożu autoimmunologicznych, w odwodnieniu.

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano

Leki takie jak estrogeny i doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na stężenie białka całkowitego, powodując obniżenie jego poziomu.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!