Inhibitor dla składnika C1 dopełniacza jest zaliczany do grupy inhibitorów proteaz serynowych tzw. „serpin”. Jest glikoproteiną syntetyzowaną głównie w wątrobie i w mniejszej ilości przez monocyty krwi obwodowej i fibroblasty. Inhibitor C1 esterazy zapobiega spontanicznej aktywacji klasycznej drogi dopełniacza poprzez hamowanie proteazy serynowej. Wpływa ponadto na aktywację kalikreiny i plazminy w układzie fibrynolitycznym, a także czynnika XI w układzie krzepnięcia i zaktywowanego czynnika XIIa.
Obrzęk naczynioruchowy stanowi jedną z częściej występujących chorób skóry i błon śluzowych. Charakterystycznym objawem choroby jest występujące napadowo obrzmienie błon śluzowych oraz skóry. Obrzęki te są bezbolesne, nie wykazują cech stanu zapalnego i dotyczą najczęściej twarzy, stawów i kończyn. Mogą one również wystąpić w obrębie błon śluzowych górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Obrzęk naczynioruchowy może być związany z alergią na lek, pokarmy czy jady owadów oraz z niedoborami lub zmniejszeniem aktywności inhibitora C1 esterazy. Niedobory inhibitora C1 esterazy mogą mieć charakter wrodzony ( spowodowany mutacjami genetycznymi) lub nabyty (obserwowany w chorobach rozrostowych, autoimmunologicznych i tkanki łącznej).
Oznaczenie stężenia inhibitora C1 esterazy znalazło zastosowanie w diagnostyce wrodzonych stanów niedoboru inhibitora C1 oraz w wykrywaniu i monitorowaniu przebiegu nabytych niedoborów inhibitora C1.
Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano
Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych
« Wróć do listy terminów