Chlamydioza – za rozwój infekcji odpowiedzialna jest bakteria Chlamydia trachomatis, której serotypy D-K powodują zapalenia układu moczowo-płciowego. U ok. 50% mężczyzn i 75% kobiet zakażenie nie daje żadnych objawów. Oznaki infekcji obejmują ropny wyciek z pochwy lub cewki moczowej u mężczyzn, palący ból przy oddawaniu moczu, opuchnięcie jednego lub obydwu jąder, bóle podbrzusza. Nieleczona, chlamydioza rozszerza się na narządy miednicy małej u kobiet i nasionowody u mężczyzn, a bliznowacenie spowodowane przewlekłym zapaleniem może doprowadzić do bezpłodności u obu płci. U mężczyzn możliwe jest również wystąpienie zapalenia stawów i spojówek oraz rogówek. Podczas porodu od zakażonej matki dziecko także narażone jest na infekcję oczu. Przewlekłe zapalenie rogówki i spojówek wywołane przez Chlamydia trachomatis nosi nazwę jaglicy i jest wciąż najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwijających się. Leczenie antybiotykami jest skuteczne, ale pod warunkiem równoczesnej terapii obojga partnerów.
Przygotowanie do badania:
Na badanie można zgłaszać się cały dzień, w godzinach pracy laboratorium.
- Przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych (zwłaszcza leków przeciwgrzybiczych).
- Należy zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi.
- Przez okres 24 godzin przed pobraniem wymazu należy zrezygnować ze współżycia płciowego.
- Przez okres min. 24 godz. przed pobraniem wymazu nie należy wykonywać zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych okolicy narządów płciowych z użyciem środków odkażających, dopochwowych preparatów leczniczych, maści i kremów zewnętrznych, irygacji pochwy.
- W dniu badania umyć okolice narządów płciowych, bez użycia mydła i żeli do higieny intymnej.
- Pacjentki w dniu pobrania wymazu nie mogą być w okresie krwawienia miesiączkowego.
- Należy zachować 1 dzień przerwy po badaniu ginekologicznym czy USG ginekologicznym.
- Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz okres owulacji utrudniają pobieranie materiału z kanału szyjki macicy ze względu na nadmierną ilość śluzu.
- Należy przez okres 2-4 godz. przed pobraniem wymazu powstrzymać się od oddawania moczu.
Czas oczekiwania na wynik:
1 dzień roboczy
« Wróć do listy terminów