Chromograninę A (CgA) uważa się za główny niespecyficzny marker guzów neuroendokrynnych (NET). Jest białkiem produkowanym, magazynowanym i uwalnianym przez komórki neuroendokrynne i wydzielanym do krwi wraz z innymi hormonami. W przypadku bardzo małych guzków jej stężenie może mieścić się w granicach normy (np. insulinoma, małych rakowiakach oskrzeli i guzach przysadki). Jej podwyższone wartości (nawet kilkaset razy) występują w zespole rakowiaka. Liczne badania wykazały korelację pomiędzy stężeniem chromograniny A a stopniem różnicowania nowotworów neuroendokrynnych- w nisko zróżnicowanych wartości CgA są niższe w porównaniu do guzów wysokozróżnicowanych.

Chromogranina A jest głównie wykorzystywana do monitorowania skuteczności terapii onkologicznej i wykrywania nawrotu choroby. Czasami jej oznaczenie zleca się wraz z badaniem stężenia katecholamin jako pomoc w rozpoznaniu i monitorowaniu guzów chromochłonnych i innych guzów neuroendokrynnych. U dzieci jest czułym markerem pomocnym w diagnostyce neuroblastomy.

Wartości CgA mogą być również podwyższone w chorobach wątroby, nieswoistym zapaleniu jelit, niewydolności nerek oraz stresu.

 

Przygotowanie do badania: Na uzyskany wynik badania może wpływać wiele czynników niezwiązanych z procesem nowotworowym, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania.

  • zaleca się wykonanie badania w stanie pełnego zdrowia, tzn. bez przeziębienia, gorączki itp.,
  • w okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów, kawy i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
  • pacjent nie musi być na czczo
  • na badanie można się zgłaszać cały dzień w godzinach pracy laboratorium

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

 

Synonimy:
chromograniny A
« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!