Kinaza kreatynowa jest enzymem, który występuje w cytoplazmie i katalizuje reakcję fosforylacji kreatyny. Enzym ten jest zbudowany z 2 podjednostek: M – mięśniowej oraz B – mózgowej, które formują 3 izoenzymy występujące w różnych tkankach i przejawiające odmienną aktywność:
- CK-MM (obecna w mięśniach szkieletowych i w sercu)
- CK-MB (obecna przede wszystkim w sercu)
- CK-BB (obecna przede wszystkim w mózgu)
Podwyższenie poszczególnych podtypów CK we krwi może wskazywać na zwiększony rozpad tych komórek we wnętrzu których się znajdują.
Oznaczenie frakcji sercowej kinazy kreatynowej (CK-MB) znalazł zastosowanie głównie w diagnostyce i kontroli leczenia zawału mięśnia sercowego. Fizjologicznie enzym ten znajduje się tylko we wnętrzu komórki i aby doszło do wzrostu jego poziomu we krwi, komórki mięśnia sercowego muszą ulec uszkodzeniu. Wzrost aktywności CK-MB w zawale serca obserwuje się w 4-6 godzinie od wystąpienia objawów, osiąga swoje maksimum po 24 godzinach i wraca do wartości prawidłowych w ciągu 72 godzin. W diagnostyce zawału mięśnia sercowego rekomenduje się oznaczenie CK-MB w interwale czasowym, co pozwala uzyskać wysoką czułość i swoistość tego parametru.
Wzrost aktywności CK-MB obserwuje się także w innych jednostkach chorobowych, takich jak:
- częstoskurcz komorowy
- zapalenie mięśnia sercowego
- ostra niewydolność serca
- uraz mechaniczny serca
- zatorowość płucna
Ponadto stosowanie leków kardiotoksycznych, takich jak np. niektóre leki stosowane podczas leczenia nowotworów może podwyższać CK-MB we krwi.
Zwiększona aktywność CK-MB może być również spowodowana wysiłkiem fizycznym, urazami lub zastrzykami domięśniowymi.
Przygotowanie do badania: Brak szczególnych wskazań. Na badanie można zgłaszać się w godzinach pracy laboratorium.
Czas oczekiwania na wynik: 2 godziny
« Wróć do listy terminów