Kinaza kreatynowa jest enzymem, który występuje w cytoplazmie i katalizuje reakcję fosforylacji kreatyny. Najwyższe stężenie CK znajduje się w komórkach o dużym zapotrzebowaniu energetycznym, takich jak mięśnie szkieletowe, mięsień sercowy i mózg.

Aktywność kinazy kreatynowej we krwi wzrasta, kiedy komórki mięśni szkieletowych lub mięśnia sercowego ulegają uszkodzeniu.

Osoby z dużą masą mięśniową mają wyższą aktywność kinazy kreatynowej w porównaniu do osób o małej masie mięśniowej. 

Zwiększona aktywność CK może występować między innymi: po iniekcjach domięśniowych, w chorobach mięśni, po urazach, po zabiegach chirurgicznych, po napadach padaczkowych, jak również po znacznym wysiłku fizycznym. Ponadto stosowanie leków kardiotoksycznych (takich jak np. niektóre leki stosowane podczas leczenia nowotworów) lub leków obniżających poziom cholesterolu (statyny, fibraty) może podwyższać aktywność CK we krwi.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Zaleca się, aby ostatni posiłek poprzedniego dnia był spożyty nie później niż o godz.18:00. Na badanie należy się zgłosić między 6:30 a 11:00 rano.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!