CYFRA 21-1  należy do markerów obumierania komórek nowotworowych i jest oznaczana w nowotworach o różnym umiejscowieniu narządowym. Najczęściej jest oznaczana w diagnostyce, prognozowaniu i monitorowaniu skuteczności terapii niedrobnokomórkowego raka płuc. Jednak ostatnie badania wskazują na rolę tego markera w nowotworach przewodu pokarmowego, nowotworach złośliwych w obrębie głowy i szyi oraz w raku płaskonabłonkowym szyjki macicy. Podwyższone wartości Cyfry 21-1 istotnie korelują ze stopniem zaawansowania klinicznego choroby i zajęciem węzłów chłonnych.

Nieznacznie podwyższone stężenie może występować w stanach zapalnych i niezłośliwych chorobach płuc, wątroby i trzustki, a także chorobach reumatycznych.

 

Przygotowanie do badania: Na uzyskany wynik badania może wpływać wiele czynników niezwiązanych z procesem nowotworowym, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania.

  • zaleca się wykonanie badania w stanie pełnego zdrowia, tzn. bez przeziębienia, gorączki itp.,
  • w okresie poprzedzającym badanie zaleca się prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów, kawy i innych używek, starać się unikać stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego
  • pacjent nie musi być na czczo
  • na badanie można się zgłaszać cały dzień w godzinach pracy laboratorium

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!