Cystatyna C jest drobnocząsteczkowym białkiem z rodziny inhibitorów proteinaz cysteiny. Wytwarzana jest przez wszystkie komórki jądrzaste organizmu. Dzięki swoim właściwościom łatwo ulega przesączaniu kłębuszkowemu, a następnie wchłanianiu i rozkładowi w komórkach cewek nerkowych – w związku z czym nie powraca do krążenia.

Stężenie cystatyny C we krwi koreluje ze stopniem wydolności nerek (GFR), nie zależy natomiast od płci, wieku oraz masy mięśniowej, a na jej wytwarzanie nie mają wpływu procesy zapalne. Dlatego cystatyna C stanowi czuły wskaźnik wielkości przesączania kłębuszkowego (GFR,  z ang. glomerular filtration rate), pozwalającym na szybkie uchwycenie nagłych zmian GFR – stężenie cystatyny C wzrasta wraz ze spadkiem szybkości filtracji kłębuszkowej, zatem jej wysoki poziom wskazuje na niski współczynnik GFR.  Oznaczanie cystatyny C znalazło zastosowanie głównie w wykrywaniu niewielkiego upośledzenia filtracji kłębuszkowej, szczególnie po transplantacji nerki, w trakcie chemioterapii czy w chorobach autoimmunologicznych.

Stężenie cystatyny C może wzrastać w hiperhomocysteinemii, podczas progresji choroby wątroby, w chorobach reumatycznych i nowotworach. Kortykosterydy mogą podwyższać stężenie cystatyny C, zaś cyklosporyna obniżać.

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Zaleca się, aby ostatni posiłek poprzedniego dnia był spożyty nie później niż o godz.18:00. Na badanie należy się zgłosić między 6:30 a 11:00 rano.

Czas oczekiwania na wynik: 21 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!