W przypadku uzyskania wydłużonego APTT u pacjenta bez nieprawidłowości w wywiadzie lekarskim i badaniu przedmiotowym należy w pierwszej kolejności powtórzyć oznaczenie czasu kaolinowo-kefalinowego. Gdy nieprawidłowy wynik badania potwierdzi się, zaleca się wykonanie tzw. testu korekcji APTT. Test ten umożliwia różnicowanie niedoboru czynników krzepnięcia od zaburzeń powodowanych obecnością krążącego antykoagulantu. 

W tym celu porównuje się APTT osocza pacjent, osocza prawidłowego oraz mieszaniny równych objętości osocza pacjenta i prawidłowego. Normalizacja APTT po dodaniu osocza prawidłowego świadczy o niedoborze czynników krzepnięcia, natomiast brak korekcji przemawia za obecnością krążącego antykoagulantu. Dalsze postępowanie diagnostyczne jest zależne od wyniku testu korekcji, zmian w innych przesiewowych badaniach układu krzepnięcia oraz od objawów klinicznych i wywiadu klinicznego.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano. W dniu poprzedzającym pobranie krwi, pacjent powinien stosować lekkostrawną i niskotłuszczową dietę oraz powstrzymać się od używek. Należy uwzględnić pokarmy i suplementy diety bogate w witaminę K i „potencjalnie” przeciwzakrzepowe. W dniu badania nie zaleca się picia kawy i palenia papierosów. 

Niektóre leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (np. aspiryna, ibuprofen, ketoprefen, kwas acetylosalicylowy), antybiotyki, witamina C,  a także pokarmy (anyż, imbir, czosnek) i herbaty ziołowe (pokrzywa, rumianek) mogą wydłużać APTT.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

Synonimy:
Czas kaolinowo-kefalinowy APTT – korygowany
« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!