Dihydrotestosteron jest aktywnym metabolitem testosteronu, który powstaje z przemiany testosteronu pod wpływem enzymu 5-α-reduktazy. Wykazuje 2-6 razy większą aktywność biologiczną niż jego prekursor. Większość obecnego w organizmie DHT pochodzi z konwersji obwodowej, lecz niewielka ilość powstaje w jądrach. Enzym 5-α-reduktaza występuje przede wszystkim w prąciu, mosznie, gruczole krokowym, skórze i wątrobie.

Dihydrotestosteron w życiu płodowym jest niezbędny do różnicowania zewnętrznych narządów płciowych. W okresie dojrzewania mężczyzn odpowiada za wytworzenie większości drugorzędowych cech płciowych. W życiu dorosłym DHT wpływa na prawidłową masę gruczołu krokowego oraz bierze udział w tworzeniu płynu nasiennego. U mężczyzn po pięćdziesiątym roku życiu obserwuje się nadprodukcję tego hormonu, która prowadzi do przerostu prostaty oraz stymuluje rozwój raka gruczoły krokowego. Liczne badania naukowe wskazują, że obniżenie poziomu dihydrotestosteronu  powoduje zatrzymanie rozrostu gruczołu krokowego.

Pod wpływem DHT gruczoły łojowe rozrastają się i produkują więcej łoju, co sprzyja pojawieniu się cery trądzikowej i rozwojowi łojotokowego zapalenia skóry u obu płci. Hormon ten wpływa również na mieszki włosowe powodując ich obkurczenie, co w konsekwencji prowadzi do charakterystycznego łysienia typu androgenowego.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 9:00 rano.

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!