Alkohol odpowiada za występowanie ciężkich zatruć, których przyczyna nie zawsze jest oczywista. Jednocześnie wiele stanów chorobowych i schorzeń imituje ostre zatrucie alkoholem (hipoglikemia, krwotok oponowy). Oznaczanie stężenia etanolu ma istotne znaczenie praktyczne w ostrych przypadkach.

Stężenie alkoholu we krwi u osoby, która nie spożyła alkoholu, jest zerowe.

Spożycie jednego litra zwykłego wina lub odpowiadającej temu ilości czystego alkoholu zwiększa zawartość alkoholu we krwi do ok. 1 promila w ciągu godziny od momentu jego spożycia.

Przy stężeniu alkoholu wynoszącym 1-3 promili oznaki upojenia alkoholowego są słabiej lub silniej wyrażone, co zależy od wieku, stopnia przyzwyczajenia, ewentualnego przyjmowania leków i indywidualnej podatności. Przy stężeniu powyżej 3 promili możliwe jest wystąpienie śpiączki alkoholowej z hipoglikemią i kwasicy ketonowej.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać w godzinach pracy laboratorium. Pacjent zgłaszający się na badanie powinien mieć ze sobą dokument tożsamości. 

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

Synonimy:
Alkohol etylowy
« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!