Ferrytyna jest białkiem magazynującym żelazo w organizmie. Jej stężenie odzwierciedla zapasy tego pierwiastka w ustroju. Białko to w wysokich stężeniach występuje w komórkach wątroby, śledziony i szpiku kostnego. Główną funkcją ferrytyny jest magazynowanie nadmiaru żelaza, dzięki czemu organizm jest chroniony przed toksycznym wpływem tego pierwiastka. Ponadto stanowi rezerwuar dla erytropoezy.
Białko to jest uważane za najlepszy parametr oceniający stany niedoborowe żelaza, ponieważ redukcja poziomu żelaza jest jedynym stanem, który skutkuje obniżeniem stężenia ferrytyny. Jednak wzrost poziomu ferrytyny może mieć różnorakie przyczyny i w mniejszym stopniu jest zależny od stężenia żelaza. Ferrytyna należy do tzw. dodatnich białek ostrej fazy, czyli grupy białek surowicy krwi syntetyzowanych przez wątrobę, których stężenie we krwi wzrasta w wyniku odpowiedzi na toczący się stan zapalny. W związku z tym wzrost stężenia ferrytyny występuje nieswoiście w stanach zapalnych, w przebiegu infekcji, w chorobach nowotworowych i autoimmunologicznych oraz zaburzeniach funkcji wątroby. Ponadto wysokie stężenia tego białka obserwowane są w hemochromatozie, po przedawkowaniu żelaza i u osób leczonych za pomocą transfuzji krwi.
Badanie stężenia ferrytyny przeprowadza się diagnostyce różnicowej niedokrwistości, utajonego niedoboru żelaza oraz monitorowania suplementacji diety tym pierwiastkiem i osób zagrożonych przeładowaniem żelaza.
Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano.
Poziom ferrytyny może być obniżony w niedoczynności tarczycy i niedoborze witaminy C.
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy
« Wróć do listy terminów