Wolne T4 i T3 regulują prawidłowy wzrost i rozwój organizmu poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Ponadto wpływają na wszystkie aspekty metabolizmu węglowodanów, a także na metabolizm witamin i tłuszczów. Biorą udział w kontroli funkcjonowania wielu narządów i układów: krążenia, nerwowego, pokarmowego, rozrodczego, nerek. Są niezbędne w okresie płodowym i noworodkowym.
FT3 stanowi niezwiązaną z białkami frakcję osoczową trójjodotyroniny (T3). Trójjodotyronina stanowi około 5% wszystkich hormonów tarczycy. Wykazuje większą aktywność metaboliczną w porównaniu do T4, a także szybszy metabolizm oraz szerszy zakres działania. Pochodzi głównie z pozatarczycowej konwersji tyroksyny (T4) w tkankach obwodowych. W ok. 99,75% związana jest białkami transportującymi hormony. Wolna frakcja (FT3) wykazuje aktywność biologiczną w stosunku do komórek docelowych. Poziom stężenia FT3 jest stabilniejszy i lepiej odzwierciedla stan metaboliczny tarczycy niż poziom całkowitej T3. Ocena stężenia wolnych hormonów tarczycy umożliwia w zdecydowanej większości wypadków wyeliminować wpływ białek transportujących na otrzymane wyniki badań.
W diagnostyce ocena stężenia FT3 jest stosowana zwykle w drugiej kolejności, w przypadku sprzecznych wyników oznaczeń TSH i wolnej tyroksyny (FT4). Poziom FT3 przy prawidłowym poziomie FT4 i obniżonym poziomie TSH umożliwia różnicowanie subklinicznej niedoczynności tarczycy (FT3 w normie), zatrucia T3-tyreotoksykozy (podniesiona FT3) i zespołu niskiej T3 (obniżona FT3). Oznaczenie FT3 znalazło również zastosowanie w monitorowaniu substytucyjnego leczenia niedoczynności tarczycy oraz diagnostyce nadczynności tarczycy indukowanej przez amiodaron.
Przygotowanie do badania:
Pacjent powinien być na czczo, czyli 8-12 godzin po ostatnim posiłku. Na badanie należy zgłosić się po wypoczynku nocnym, w godz. 6:30-10:30 lub według wskazań lekarza.
- Aspiryna i niektóre leki przeciwbólowe mogą obniżać poziom FT3.
- Pacjenci poddawani terapii biotyną lub stosujący suplementy witaminowe zawierające biotynę mogą mieć fałszywie podwyższone wartości FT3.
- Zalecane jest oznaczenie tego parametru po co najmniej 48 godzinnym zaprzestaniu podawania biotyny.
- Podczas rejestracji na badanie należy poinformować o stosowanych lekach i preparatach farmaceutycznych.
Czas oczekiwania na wynik:
1 dzień roboczy
« Wróć do listy terminów