Wolne T4 i T3 regulują prawidłowy wzrost i rozwój organizmu poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Ponadto wpływają na wszystkie aspekty metabolizmu węglowodanów, a także na metabolizm witamin i tłuszczów. Biorą udział w kontroli funkcjonowania wielu narządów i układów: krążenia, nerwowego, pokarmowego, rozrodczego, nerek. Są niezbędne w okresie płodowym i noworodkowym.

FT3 stanowi niezwiązaną z białkami frakcję osoczową trójjodotyroniny (T3). Trójjodotyronina  stanowi około 5% wszystkich hormonów tarczycy. Wykazuje większą aktywność metaboliczną  w porównaniu do T4, a także szybszy metabolizm oraz szerszy zakres działania. Pochodzi głównie z pozatarczycowej konwersji tyroksyny (T4) w tkankach obwodowych. W ok. 99,75% związana jest białkami transportującymi hormony. Wolna frakcja (FT3) wykazuje aktywność biologiczną w stosunku do komórek docelowych. Poziom  stężenia FT3 jest stabilniejszy i lepiej odzwierciedla  stan metaboliczny  tarczycy niż poziom całkowitej T3. Ocena stężenia wolnych hormonów tarczycy umożliwia w zdecydowanej większości wypadków wyeliminować wpływ białek transportujących na otrzymane wyniki badań.

W diagnostyce ocena stężenia FT3 jest stosowana zwykle  w drugiej kolejności, w przypadku sprzecznych wyników oznaczeń  TSH i wolnej tyroksyny (FT4). Poziom FT3 przy prawidłowym poziomie FT4 i obniżonym poziomie TSH umożliwia różnicowanie subklinicznej  niedoczynności tarczycy (FT3 w normie), zatrucia T3-tyreotoksykozy (podniesiona FT3) i zespołu niskiej T3 (obniżona FT3). Oznaczenie FT3 znalazło również zastosowanie w monitorowaniu substytucyjnego leczenia niedoczynności tarczycy oraz diagnostyce nadczynności tarczycy indukowanej przez amiodaron.

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano.

Aspiryna i niektóre leki przeciwbólowe mogą obniżać poziom FT3. Pacjenci poddawani terapii biotyną lub stosujący suplementy witaminowe zawierające biotynę mogą mieć fałszywie podwyższone wartości FT3. Zalecane jest oznaczenie tego parametru po co najmniej 48 godzinnym zaprzestaniu podawania biotyny. Podczas rejestracji na badanie należy poinformować o stosowanych lekach i preparatach farmaceutycznych.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!