50 g GTC jest testem przesiewowym wykonywanym między 24 a 28 tygodniem ciąży w celu wykrycia cukrzycy ciążowej. Badanie polega na oznaczeniu glukozy na czczo. Następnie pacjentka w krótkim czasie (3-5 minut) musi wypić przygotowany przez personel medyczny roztwór 50g glukozy. Po 60 minutach od wypicia glukozy  pobierana jest kolejna próbka krwi celem ponownego oznaczenia poziomu glukozy. Obecnie ten rodzaj testu nie jest zalecany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, ani Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, ponieważ po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku testu obciążenia 50 g glukozy wymagane jest przeprowadzenie testu OGTT z obciążeniem 75 g glukozy (test diagnostyczny).

 

Przygotowanie do badania: GTC należy wykonywać bez wcześniejszego ograniczania spożycia węglowodanów, w godzinach porannych (między 7:00 a 9:00 rano). Pacjentka musi być na czczo, wypoczęta i po przespanej nocy. Zaleca się, aby ostatni posiłek poprzedniego dnia był spożyty nie później niż o godz.18:00. 

UWAGA!!!

Informujemy, że  w związku z zaostrzeniem epidemiologicznym wprowadziliśmy szczególne warunki dla wykonania  tego badania. Ze względów epidemiologicznych pacjenci wykonujący powyższe badanie zobowiązani są do stawienia się na kolejne pobrania krwi w ustalonym czasie bez możliwości oczekiwania wewnątrz placówki laboratorium.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!