Glukoza jest podstawowym źródłem energii dla komórek organizmu i jedynym źródłem energii dla mózgu i układu nerwowego. Węglowodany dostarczone wraz z pokarmem są rozkładane w przewodzie pokarmowym do glukozy, która jest następnie wchłaniana do krwioobiegu w jelicie cienkim. Insulina warunkuje wykorzystanie glukozy jako źródła energii.  Konsekwencją zachwiania równowagi pomiędzy stężeniem glukozy a hormonami trzustki jest hipoglikemia(zbyt niskie stężenie glukozy we krwi) bądź hiperglikemia (zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi).

Oznaczenie stężenia glukozy wykonuje się w profilaktyce, rozpoznaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy.

Glikemia przygodna jest to oznaczenie poziomu glukozy we krwi pacjenta o dowolnej porze dnia bez względu na czas jaki upłynął od ostatniego posiłku. Jeżeli wartość jest ≥ 200 mg/dl przy wystąpieniu objawów klinicznych, to powyższe wyniki upoważniają do rozpoznania cukrzycy.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent zgłasza się na pobranie krwi o dowolnej porze dnia bez względu na czas jaki upłynął od ostatniego posiłku.

Kortykosteroidy, niektóre antybiotyki, pseudoefedryna, estrogeny, doustne środki antykoncepcyjne mogą podwyższać poziom glikemii. Podczas rejestracji na badanie należy poinformować o stosowanych lekach i preparatach farmaceutycznych.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!