Test polega na ilościowej ocenie liczby kopii genów wirusa w badanej próbce. Głównym zastosowaniem badania jest monitorowanie i ocena skuteczności leczenia przeciwwirusowego. Pierwsze oznaczenie HBVcDNA powinno być wykonane po 12 tyg. leczenia, a kolejne co 24 tyg. Za pełne wyleczenie uznawany jest brak DNA wirusa HBV we krwi chorego po 24 lub 48 tygodniach leczenia w zależności od rodzaju stosowanej  terapii. Badanie umożliwia również rozróżnienie formy zakażenia przewlekłego: replikacyjnej i niereplikacyjnej. Wysoki wynik oznacza, że wirus się namnaża, a zakażony pacjent ma wysokie ryzyko uszkodzenia wątroby. Niska wartość HBV DNA oznacza, że wirus nie jest obecny lub jego ilość nie jest wykrywalna przez stosowany test. Badanie wykonywane jest techniką PCR.

 

Grafika pochodzi z : Interna Szczeklika – Podręcznik chorób wewnętrznych

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać w każdą środę między godziną 7:00 a 10:00. Pacjent zgłaszający się na badanie powinien mieć ze sobą dokument tożsamości. 

Czas oczekiwania na wynik: 15 dni roboczych

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!