Test HCV RNA jest najszerzej stosowanym badaniem potwierdzającym przebiegające zakażenie HCV. Oznaczenie jakościowe HCV RNA we krwi chorego jest zlecane do identyfikacji aktywnego zakażenia w przypadku uzyskania niepewnych wyników serologicznych i wczesnego okresu zakażenia. Dodatkowo badanie wykorzystywane jest do określenia skuteczności terapii lekami antywirusowymi – wykonanie badania po zakończeniu leczenia pozwala na potwierdzenie eliminacji wirusa z organizmu. Materiał genetyczny wirusa  można wykryć już po ok. 2 tygodniach od zakażenia. Obecność RNA wirusa przy jednoczesnym braku przeciwciał anty-HCV najprawdopodobniej świadczy o ostrym zakażeniu HCV. Badanie wykonywane jest za pomocą metody PCR.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać w każdą środę między godziną 7:00 a 10:00. Pacjent zgłaszający się na badanie powinien mieć ze sobą dokument tożsamości. 

Czas oczekiwania na wynik: 15 dni roboczych

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!