Test polega na ilościowej ocenie liczby kopii genów wirusa w badanej próbce. Badanie jest wykonywane u osób z rozpoznanym zakażeniem HIV do monitorowania i oceny skuteczności leczenia oraz prognozowania rozwoju AIDS. Wysokie miana wirusowego RNA związane są z szybszym rozwinięciem się AIDS. Pomiar liczby kopii genów należy wykonać przed rozpoczęciem leczenia antywirusowego, by uzyskać informację na temat wyjściowego miana materiału genetycznego wirusa. Po 2-8 tygodniach od rozpoczęcia leczenia badanie jest zlecane do oceny odpowiedzi organizmu na leczenie. Kolejne badania wykonywane są w odstępach 3-4 miesięcy w celu monitorowania skuteczności stosowanej terapii. Wynik „Niewykrywalny” uzyskany po zakończonym cyklu leczenia nie oznacza całkowitego wyleczenia- świadczy o tym, że ilość materiału genetycznego wirusa HIV jest poniżej progu wykrywalności zastosowanej metody, co wskazuje na poprawę stanu pacjenta i zahamowanie rozwoju zakażenia.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać w każdy wtorek między godziną 7:00 a 10:00. Pacjent zgłaszający się na badanie powinien mieć ze sobą dokument tożsamości. 

Czas oczekiwania na wynik: 20 dni roboczych

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!