Nadwrażliwość na antybiotyki stanowi istotny problem kliniczny przede wszystkim ze względu na dużą różnorodność zgłaszanych przez pacjentów objawów oraz trudności w prowadzeniu jej diagnostyki. 

Antybiotyki beta-laktamowe są antybiotykami najczęściej wywołującymi reakcje alergiczne. Do grupy tej należą między penicyliny naturalne i penicyliny półsyntetyczne, w tym amoksycylina. Reakcje anafilaktyczne rozwijają się w ciągu kliku minut, rzadziej w ciągu kilku godzin. Mogą objawiać się pokrzywką, zaczerwieniem i świądem skóry, obrzękiem krtani, wstrząsem, wymiotami, zapaścią, utratą świadomości. 

Oznaczanie lekowo-swoistych IgE w surowicy stanowi bezpieczną alternatywę diagnostyczną dla testów skórnych u tych pacjentów, którzy w przeszłości prezentowali ciężkie reakcje polekowe.

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Próbki krwi służące do oznaczeń przeciwciał przeciw lekom, powinny być pobrane w trakcie wystąpienia objawów, bądź zaraz po ich ustąpieniu, najlepiej nie później niż 6 miesięcy  po ekspozycji na alergen. Jeśli wynik badania jest negatywny a istnieje duże podejrzenie alergii IgE zależnej, zaleca się powtórzenie testu po okresie 5-6 tygodni. Wyniki poniżej poziomu wykrywalności u pacjentów z podejrzeniem alergii na leki, wskazują na brak specyficznych przeciwciał IgE w badanym materiale. Taka sytuacja nie wyklucza jednak możliwości wystąpienia reakcji alergicznej w danej chwili lub mogącej wystąpić w przyszłości.

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!