Alergia na sierść kota (łac. Felis domesticus) jest powszechną na całym świecie przyczyną astmy, alergicznego nieżytu nosa oraz alergii skórnych.

Alergeny kota są szeroko rozpowszechnione w naszym środowisku – są obecne zarówno w domach jak i przestrzeni publicznej, np. autobusach komunikacji miejskiej, żłobkach, przedszkolach, szkołach, miejscu pracy, centrach handlowych czy w poczekalniach.

Głównym źródłem alergenów jest naskórek, sierść oraz gruczoły: ślinowe, łzowe, łojowe i około odbytnicze. Warto zaznaczyć, że sierść kota stanowi jeden z podstawowych składników kurzu domowego.

Należy pamiętać, że sierść kota może być źródłem alergenów innych, niż pochodzenia zwierzęcego. Szampony dla kotów mogą powodować podrażnienie skóry atopików. Ponadto w sierści doskonałe warunki do życia mają roztocza kurzu domowego i inne drobnoustroje oraz pasożyty, takie jak pchły (łac. Ctenocephalides felis).

Pacjenci, u których stwierdzono alergię na kota mogą reagować z alergenami innych zwierząt z rodziny kotowatych, takich jak ocelot, puma, serwal, tygrys syberyjski, lew, jaguar, lampart. Ponadto pacjenci ci bardzo często wykazują objawy alergii po kontakcie z innymi zwierzętami futerkowymi, takimi jak pies, koń.

Uznaje się, ze samce alergizują silniej niż samice. Kocięta i młode koty wydzielają mniejsze ilości alergenów w porównaniu do starszych osobników.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!