Alergia na sierść psa (Canis familiaris) jest powszechną na całym świecie przyczyną astmy, alergicznego nieżytu nosa oraz alergii skórnych.

Alergeny psa (łac. Canis familiaris) są szeroko rozpowszechnione w naszym środowisku – są obecne zarówno w domach jak i przestrzeni publicznej, np. autobusach komunikacji miejskiej, żłobkach, przedszkolach, szkołach, miejscu pracy, centrach handlowych czy w poczekalniach. 

Głównym źródłem alergenów jest psia sierść, która jest lekka i łatwo unosi się w powietrzu. Składa się ona z psich włosów, fragmentów naskórka i wydzielin gruczołów. Na niej znajduje się także ślina psa. Warto zaznaczyć, że sierść psa stanowi jeden z podstawowych składników kurzu domowego. 

Należy pamiętać, że sierść psa może być źródłem alergenów innych, niż pochodzenia zwierzęcego. Szampony dla psów mogą powodować podrażnienie skóry atopików. Ponadto w sierści doskonałe warunki do życia mają roztocza kurzu domowego i inne drobnoustroje oraz pasożyty.

Na chwilę obecną szasuje się, że na świecie istnieje ponad 800 ras psów różniących się stężeniem poszczególnych alergenów.  Uznaje się, ze samce alergizują silniej niż samice. Starsze psy są silnym źródłem alergenów, ponieważ wraz z wiekiem ich skóra jest bardziej sucha i gubią więcej naskórka.

Algorytm diagnostyczny alergii na psa

Can f5

Canis familiaris 5 (Can f5) – kalikreina gruczołu krokowego, zwana inaczej esterazą argininową (ang. prostatic kallikrein). Obecność tego białka stwierdzono w moczu i sierści psa. Uczulenie na Can f 5 stwierdzono u ok. 70% pacjentów z alergią na psa.  

Organizm osób uczulonych może różnie reagować na psy rasy męskiej i żeńskiej.  Związane jest z to obecnością białka Can f5 w prostacie. Wykazano, że kastracja psów znacząco redukuje wytwarzanie tego alergenu.

Can f5 ma budowę zbliżoną do ludzkiego PSA (sekwencja aminokwasowa Can f5 w pokrywa się w ok. 60% z sekwencją aminokwasową ludzkiego antygenu sterczowego – PSA).  W związku z tym u pacjentek uczulonych na psa może wystąpić reakcja IgE-zależna  po kontakcie z nasieniem podczas stosunku seksualnego. Uważa się, że uczulenie na Can f5 może być odpowiedzialne za trudności z zajściem w ciążę.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!