Koń (łac. Equus caballus) od wieków towarzyszył człowiekowi jako zwierzę pociągowe, w transporcie oraz rolnictwie. W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszy się rekreacyjna jazda konna oraz wyścigi konne. Konie nadal wykorzystywane są w policji i wojsku. Częsta ekspozycja na alergeny konia może zwiększać ryzyko wystąpienia nadwrażliwości na jego alergeny, a także sprzyja występowaniu astmy oskrzelowej, objawów alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek. Szczególnie narażeni są hodowcy koni, dżokeje i weterynarze. Zdarza się, że osoby, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, mogą być narażone wystąpienie alergii. Prawdopodobnie związane jest to z ekspozycją na alergeny w sposób pośredni (np. przeniesienie na ubraniu, obicia mebli, usztywnienie klap marynarek), a także z wystąpieniem alergii krzyżowej (np. z alergenem królika, psa, kota).
Algorytm diagnostyczny alergii na konia
Equ c1
Equ c1 jest lipokaliną i alergenem głównym konia. Produkowane jest skórze oraz przez gruczoły ślinowe. Badania wykazały, że w ślinie stężenie tego alergenu jest szczególnie wysokie.
Equ c1 wykazuje dużą homologię sekwencji aminokwasów z alergenem kota (Fel d4), psa (Can f6), królika (Ory c4), myszy (Mus m1) i szczura (Rat n1). Alergeny te mogą reagować ze sobą krzyżowo. Nadwrażliwość na Equ c1 stwierdzono aż u 80-90% pacjentów uczulonych na konia.
Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).
Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych
« Wróć do listy terminów