Koń (łac. Equus caballus) od wieków towarzyszył człowiekowi jako zwierzę pociągowe, w transporcie oraz rolnictwie. W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszy się rekreacyjna jazda konna oraz wyścigi konne. Konie nadal wykorzystywane są w policji i wojsku. Częsta ekspozycja na alergeny konia może zwiększać ryzyko wystąpienia nadwrażliwości na jego alergeny, a także sprzyja występowaniu astmy oskrzelowej, objawów alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek. Szczególnie narażeni są hodowcy koni, dżokeje i weterynarze. Zdarza się, że osoby, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, mogą być narażone wystąpienie alergii. Prawdopodobnie związane jest to z ekspozycją na alergeny w sposób pośredni (np. przeniesienie na ubraniu, obicia mebli, usztywnienie klap marynarek), a także z wystąpieniem alergii krzyżowej (np. z alergenem królika, psa, kota).

Algorytm diagnostyczny alergii na konia

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!