Posiadanie świnki morskiej (kawii domowej) w domu jest dość popularne. Te małe, puchate zwierzątka mogą być przyczyną alergii wziewnej. Alergeny chomika obecne są przede wszystkim w kurzu na meblach, podłogach, dywanach, wykładzinach, tapicerkach mebli. Ponadto czyszczenie klatek powoduje uwalnianie dużych ilości alergenów do otoczenia. Głównym źródłem alergenów jest mocz, ślina i naskórek zwierzątka. Objawy pojawiają się przez cały rok i związane jest to z codzienną ekspozycją na alergen. Głównymi objawami są: łzawienie z oczu, kichanie, katar, wysypka, świąd (objawy skórne nasilają się zwykle po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem), kaszel. Przewlekła nieleczona alergia może być przyczyną rozwoju astmy oskrzelowej. Świnki morskie mogą wywoływać alergie zawodowe u pracowników laboratoriów.
Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).
Przygotowanie do badania:
Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można zgłaszać się cały dzień, w godzinach pracy laboratorium.
- Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym.
- Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi.
- Test nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo.
- W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik:
7 dni roboczych
« Wróć do listy terminów