Papużki faliste zyskały szeroką sympatię ze względu na wyjątkowe walory wizualne. Ponadto cechują się bardzo przyjaznym usposobieniem i łatwością oswajania. Jej pióra mogą być przyczyną alergii wziewnej.
Alergia na pióra papużki falistej występuje stosunkowo rzadko. Związana jest z białkiem – keratyną, które jest obecne w ptasich piórach. Do rozprzestrzeniania alergenów przyczynia się głównie trzepotanie skrzydłami, ze względu na brak możliwości swobodnego latania.
Głównymi objawami są: obrzmienie śluzówek, łzawienie z oczu, kichanie, wodnisty katar, wysypka, suchy kaszel, duszności. Rzadziej alergia na ptasie pióra wywołuje objawy ze strony skóry: pokrzywkę lub wysypkę.
Alergie na pióra należy różnicować z alergią na roztocze kurzu domowego.
Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).
Przygotowanie do badania:
Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można zgłaszać się cały dzień, w godzinach pracy laboratorium.
- Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym.
- Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi.
- Test nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo.
- W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik:
10 dni roboczych
« Wróć do listy terminów