Króliki domowe to jedne z najbardziej popularnych i lubianych zwierząt domowych na całym świecie. Jednak te urocze zwierzątka mogą być przyczyną alergii wziewnej. Naskórki zwierząt domowych należą obok roztoczy do najważniejszych alergenów całorocznych. Sama sierść nie uczula, jest jedynie wektorem przenoszącym alergeny. W przypadku królika, główny alergen znajduje się w ślinie zwierzątka i jest on rozprowadzany na futerku podczas jego czyszczenia. Do typowych objawów alergii na zwierzęta należą: łzawienie z oczu, kichanie, katar, wysypka, świąd (objawy skórne nasilają się zwykle po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem), kaszel. Przewlekła nieleczona alergia może być przyczyną rozwoju astmy oskrzelowej.
Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).
Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze
« Wróć do listy terminów