Alergia na sierść kota (łac. Felis domesticus) jest powszechną na całym świecie przyczyną astmy, alergicznego nieżytu nosa oraz alergii skórnych.

Alergeny kota są szeroko rozpowszechnione w naszym środowisku – są obecne zarówno w domach jak i przestrzeni publicznej, np. autobusach komunikacji miejskiej, żłobkach, przedszkolach, szkołach, miejscu pracy, centrach handlowych czy w poczekalniach. 

Głównym źródłem alergenów jest naskórek, sierść oraz gruczoły: ślinowe, łzowe, łojowe i około odbytnicze. Warto zaznaczyć, że sierść kota stanowi jeden z podstawowych składników kurzu domowego.

Należy pamiętać, że sierść kota może być źródłem alergenów innych, niż pochodzenia zwierzęcego. Szampony dla kotów mogą powodować podrażnienie skóry atopików. Ponadto w sierści doskonałe warunki do życia mają roztocza kurzu domowego i inne drobnoustroje oraz pasożyty, takie jak pchły (łac. Ctenocephalides felis). 

Pacjenci, u których stwierdzono alergię na kota mogą reagować z alergenami innych zwierząt z rodziny kotowatych, takich jak ocelot, puma, serwal, tygrys syberyjski, lew, jaguar, lampart. Ponadto pacjenci ci bardzo często wykazują objawy alergii po kontakcie z innymi zwierzętami futerkowy- mi, takimi jak pies, koń, gryzoni.

 Uznaje się, ze samce alergizują silniej niż samice. Kocięta i młode koty wydzielają mniejsze ilości alergenów w porównaniu do starszych osobników.

Algorytm diagnostyczny alergii na kota

Fel d1

Felis domesticus 1 (Fel d1) jest sekretoglobiną, globuliną wydzielniczą. Obecność tego białka stwierdzono w kocich włosach, sierści i ślinie. Wydzielane jest ono przez gruczoły łojowe, okołoodbytnicze, ślinowe oraz komórki podstawne nabłonka. Gruczoły ślinowe oraz gruczoły łojowe to dwa niezależne źródła produkcji alergenu.Uczulenie na Fel d1 stwierdzono aż u 80-90% pacjentów uczulonych na kota.

Produkcja Fel d1 podlega kontroli hormonalnej. Wyższe stężenia tego białka stwierdza się u samców, dlatego organizm osób uczulonych może różnie reagować na koty rasy męskiej i żeńskiej. Wykazano, że kastracja kotów znacząco redukuje wytwarzanie tego alergenu.

Cząsteczka alergenu Fel d1 jest bardzo mała, co sprawia, że łatwo unosi się w powietrzu i przylega do ubrań, dywanów czy kanap oraz jest inhalowana do dróg oddechowych o wiele łatwiej i głębiej niż większe cząstki roztoczy kurzu domowego czy ziaren pyłku.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!