Mięso stanowi cenne źródło substancji odżywczych oraz ważny składnik w diecie człowieka. W obecnych czasach obserwuje się wzrost jego spożycia co sprzyja zwiększonej liczbie przypadków alergii. Uczulenie na mięso dotyczy głównie dzieci i zwykle jest stanem przejściowym – z alergii na mięso zazwyczaj wyrasta się w ciągu pierwszych lat życia. Wskazana jest jednak ostrożność, również w życiu dorosłym, oraz podawanie mięsa tylko ze sprawdzonych źródeł (pozbawionego chemicznych dodatków). Zaobserwowano silniejsze reakcje IgE-zależne po spożyciu mięsa surowego, w porównaniu do gotowanego. 

Główną przyczyną alergii na mięso jest nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na alergenne białka zawarte w mięsie – albuminy surowicze oraz immunoglobuliny. Istnieją nieliczne doniesienia dotyczące alergii na białka mięśni – aktynę, miozynę i tropomiozynę. Albuminy z wielu rodzajów mięs mają zbliżoną budowę, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo reakcji krzyżowych.

Spektrum objawów alergii na mięso jest bardzo szerokie. Często są to reakcje pokarmowe (biegunki, zaparcia, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha), a także zmiany skórne takie jak pokrzywka, świąd czy zaostrzenie zmian atopowych. Reakcje anafilaktyczne występują stosunkowo rzadko. Alergiczna reakcja może przebiegać z różnym nasileniem w zależności od siły alergenu ale też od czynników indywidualnych i środowiskowych.

Alergeny mięsa wieprzowego wykazują reaktywność krzyżową z alergenami występującymi w mięsie wołowym i cielęcinie. Ponadto mięso wieprzowe związane jest z wystąpieniem zespołu wieprzowina – sierść kota – u pacjentów uczulonych na sierść kota mogą wystąpić objawy alergiczne po spożyciu mięsa wieprzowego. Przyczyną tego zjawiska jest koci alergen Fel d 2 oraz albumina wieprzowa.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!