Groch należy do roślin strączkowych. Stanowi bogate źródło białka, błonnika, przeciwutleniaczy, składników mineralnych oraz witamin. Jednak pomimo swoich wartości odżywczych, groch może być przyczyną alergii pokarmowej.

Spektrum objawów alergii na groch jest bardzo szerokie. Często są to reakcje pokarmowe (biegunki, zaparcia, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha), a także zmiany skórne takie jak pokrzywka, świąd czy zaostrzenie zmian atopowych. Reakcje anafilaktyczne występują stosunkowo rzadko. Alergiczna reakcja może przebiegać z różnym nasileniem w zależności od siły alergenu ale też od czynników indywidualnych i środowiskowych. Dochodzić może również do zespół alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome).

Alergeny grochu wykazują silną reaktywność krzyżową z alergenami różnych gatunków fasoli. Dojrzały groch jest silniej alergenny niż zielony, który posiada białka spichrzowe – albuminę. Albuminy grochu są alergenami termostałymi. Ich immunogenność jest zależna od temperatury i czasu obróbki termicznej. Większość alergenów grochu jest opornych na działanie kwasu żołądkowego i enzymów trawiennych. Jego immunogenność jest zależna od temperatury i czasu obróbki termicznej. Globuliną odpowiedzialną za anafilaksję w stosunku do alergenów grochu jest vicilina, która reaguje krzyżowo z alergenami orzeszków ziemnych.

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!