Maliny zachwycają swoim wyglądem, smakiem i zapachem. Uprawiane są niemal w całej Europie i Azji.  Stanowią zdrową przekąskę oraz doskonały dodatek do ciast, deserów czy naleśników. Ponadto z nich produkowane są dżemy, konfitury, soki, syropy, nalewki, herbaty. Owoce malin stanowią bogate źródło witamin, minerałów, pektyn i kwasów organicznych. Dzięki obecności kwasu salicylowego i benzoesowego maliny są uznawane za naturalną aspirynę. Owoce te mają właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, antybakteryjne oraz antywirusowe. Owoce, kwiaty i liście malin znalazły również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. 

Jednak mimo swoich dobroczynnych właściwości owoce te mogą być przyczyną alergii pokarmowej. Przyczyną alergii są głównie salicylany, których dość dużą ilość spotykamy w malinach. Alergia najczęściej dotyka dzieci, jednak może pojawić się również w wieku dojrzałym. Alergia na maliny może minąć wraz z wiekiem dziecka.

Objawy alergii pojawiają się po spożyciu surowych oraz przetworzonych malin. Reakcje alergiczne najczęściej objawiają się w postaci pokrzywki, wysypki, rumienia oraz bóli brzucha. Przy długotrwałych objawach alergii, często dochodzi do suchego kaszlu, który niesie ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej.

Alergeny malin mogą wykazywać reaktywność krzyżową z alergenami: truskawki, jabłka, brzoskwini, wiśni, moreli, gruszki, kiwi, selera, marchewki, orzeszków ziemnych, orzechów laskowych, pomidora.

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!