Migdały to cenne źródło białka, błonnika, witamin z grupy B i E, magnezu, potasu, żelaza i cynku. Zmniejszają ryzyko zawału serca oraz chronią przed wieloma chorobami. Jednak mimo zalet prozdrowotnych, migdały mogą być przyczyną alergii pokarmowych. Mogą one uczulać zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Alergia na migdały nie jest zbyt powszechna. Szacuje się, że cierpi na nią około 0,5% populacji. Nadwrażliwość na migdały zazwyczaj przebiega dość łagodnie. Czasami jednak mogą wystąpić reakcje anafilaktyczne, niekiedy kończące się zgonem. Migdały często są składnikiem wielu ciastu i deserów. Ich śladowe ilości można znaleźć w różnych przekąskach, batonikach, czekoladach, itp. Nawet niewielka ilość migdałów może stanowić poważne zagrożenie zdrowia i życia dla alergików. Należy pamiętać, że obróbka termiczna (pieczenie, prażenie) wzmacnia właściwości alergizujące migdałów. Także duży wysiłek fizyczny i alkohol wzmaga reakcje alergiczne po spożyciu migdałów. Migdały stanowią również składnik kosmetyków, dlatego osoby uczulone na migdały powinny unikać stosowania produktów z olejkiem migdałowym. Migdały wykazują reaktywność krzyżową z pyłkiem brzozy i niektórymi owocami pestkowymi.

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!