Są małe, zielone i niezwykle smaczne. Pistacje to cenne źródło białka, błonnika, kwasu foliowego oraz witamin: E, B6 i C. Mają wysoką zawartość potasu, magnezu i wapnia. Zmniejszają ryzyko zawału serca, obniżają poziom glukozy we krwi oraz chronią przed wieloma chorobami. Wspagają nasz układ odpornościowy.

Jednak mimo zalet prozdrowotnych, pistacje mogą być przyczyną alergii pokarmowych. Mogą one uczulać zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Alergia na pistacje nie jest zbyt powszechna i bywa związana z alergią na orzechy nerkowca ze względu na pokrewieństwo tych roślin. Według fińskiego badania u 55% osób z alergią na pistacje występuje jednocześnie uczulenie na brzozę.

Nadwrażliwość na pistacje zazwyczaj przebiega dość łagodnie. Czasami jednak mogą wystąpić reakcje anafilaktyczne, niekiedy kończące się zgonem. Reakcje alergiczne na pistacje są zazwyczaj określane jako natychmiastowe (występują w ciągu kilku minut od ekspozycji). Najczęściej wiążą się z występowaniem takich objawów jak: pokrzywka, rumień, egzema, wymioty, bóle brzucha, obrzęk warg, kaszel, świszczący oddech., niedociśnienie, obrzęk naczynioruchowy, świąd warg, języka, podniebienia, gardła i uszu. Część z tych objawów odpowiada obrazowi klinicznemu zespołu alergii jamy ustnej (OAS).

Pistacje często są składnikiem wielu ciastu i deserów. Ich śladowe ilości można znaleźć w różnych przekąskach, batonikach, czekoladach, itp. Nawet niewielka ilość pistacji może stanowić poważne zagrożenie zdrowia i życia dla alergików. Należy pamiętać, że obróbka termiczna (pieczenie, prażenie) wzmacnia właściwości alergizujące pistacji. Także duży wysiłek fizyczny i alkohol wzmaga reakcje alergiczne po spożyciu pistacji.

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 3 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!