Pomidor to bogaty w cenne dla zdrowia likopeny owoc, należący do rodziny psiankowatych. Jest szeroko stosowany w gastronomi na całym świcie w postaci: świeżej w sałatkach, gotowanej w sosach, przetworzonej przemysłowo w ketchupach i sokach. Uczulać może zarówno pomidor surowy, jak i poddany obróbce termicznej, a także w postaci przyprawy do potraw. Alergia może objawiać się w postaci pokrzywki oraz rumienia i świądu u osób z wypryskiem, czasami jako zespół alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome). Bardzo rzadko może prowadzić do ciężkich reakcji układowych lub nawet wstrząsu anafilaktycznego.
Przetwory z pomidorów (sok pomidorowy, ketchup, itp.) są bogate w jony niklu, co u niektórych osób wykazujących cechy alergii kontaktowej na ten pierwiastek objawia się wypryskiem po spożyciu koncentratów.
Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).
Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze
« Wróć do listy terminów