Winogrona to owoce, których właściwości są doceniane od tysiącleci. To z nich produkuje się wino, olej oraz rodzynki. Ponadto stanowią doskonały składnik wielu potraw i deserów. Znalazły również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. 

Winogrona to bogate źródło witamin i składników mineralnych oraz antyoksydantów. Jednak mimo swoich dobroczynnych właściwości owoce te (zwłaszcza odmiana czerwona) mogą być przyczyną alergii pokarmowej.

Objawy alergii mogą pojawić się po spożyciu owoców, rodzynek lub wypiciu nawet niewielkiej ilości wina. Alergia najczęściej występuje jako zespół alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka). Innymi objawami uczulenia na winogrona są swędzenie, wysypka, pokrzywka czy zapalenie skóry. Bardzo rzadko może prowadzić do ciężkich reakcji układowych lub nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Alergeny winogron wykazują reaktywność krzyżową z alergenami lateksu, moreli, avocado, banana, wiśni, kasztanów jadalnych, kiwi, papai, owocu passiflory, brzoskwini oraz ananasa.

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!