Przyprawy dodawane są do potraw w celu polepszenia ich walorów smakowych, zapachowych oraz wizualnych. Ponadto pobudzają procesy trawienne, działają leczniczo oraz konserwują produkty spożywcze. W większości są pochodzenia roślinnego. Mimo swoich zalet, zdarza się, że mogą być one przyczyną wystąpienia rekacji alergicznych wziewnych, pokarmowych lub kontaktowych. Już nawet niewielka ich ilość wystarczy do wywołania objawów miejscowych bądź uogólnionych, włącznie z szokiem anafilaktycznym. Potencjalne działanie alergizujące przypraw jest niebezpieczne, ponieważ są one dodawane do wielu potraw i produktów, czego konsumenci nie zawsze są świadomi. Według najnowszych badań alergia na składniki przypraw stanowi ok. 2-4% wszystkich alergii pokarmowych. Przyprawy mogą wywołać reakcje alergiczne samodzielnie bądź w reakcjach krzyżowych z alergenami innych roślin.
Pacjenci ze stwierdzoną alergią na pyłek bylicy pospolitej i/lub brzozy oraz na seler wykazują większe ryzyko wystąpienia rekacji alergicznych po spożyciu anyżu, kminku, kolendry, pietruszki lub kopru włoskiego (syndrom alergiczny seler-brzoza-bylica-przyprawy). U pacjentów uczulonych na pyłki roślin zielnych mogą pojawić się objawy alergii pokarmowej po spożyciu: papryki, pieprzu, gałki muszkatołowej, cynamonu i imbiru.
Na obecną chwilę prowadzonych jest wiele badań dotyczących biologicznej i chemicznej natury alergenów przypraw.
Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).
Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych
« Wróć do listy terminów