Mandarynki są skarbnicą witaminy C. Ponadto są źródłem nobiletyny (flawonoid, który pomaga zwalczać otyłość, zapobiegać cukrzycy typu 2 i miażdżycy naczyń), przeciwutleniaczy, witaminy A oraz minerałów. Wyróżnia się wiele odmian mandarynek, jednak najpopularniejsze są klementynki, które charakteryzują się słodkim, przyjemnie kwaskowatym i aromatycznym miąższem, małą ilością pestek i łatwej do ściągnięcia skórką.

Jednak te smaczne i barwne owoce mogą być przyczyną alergii pokarmowej. Reakcje alergiczne mogą być efektem samego kontaktu z mandarynką lub osobą, która ją obierała. Alergia najczęściej dotyka dzieci, jednak może pojawić się również w wieku dojrzałym.

Objawy reakcji alergicznej po spożyciu mandarynki mogą być bardzo zróżnicowane i zalezą od danego organizmu oraz stopnia uczulenia. Alergia może objawiać się  w postaci pokrzywki oraz rumienia i świądu u osób z wypryskiem, czasami  jako zespół alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome). Bardzo rzadko może prowadzić do ciężkich reakcji układowych lub nawet wstrząsu anafilaktycznego. 

Pacjenci ze zdiagnozowaną alergią na mandarynki powinni unikać nie tylko spożycia samych owoców, ale również picia soków z mandarynki, ciast z ich dodatkiem, czekolad, galaretek czy dżemów. Ponadto wiele produktów zawiera w swoim w składzie olejki eteryczne, pozyskiwane z cytrusów.

Alergeny mandarynki wykazują reaktywność krzyżową m.in. z alergenami brzoskwini oraz tymotki łąkowej.

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!