Soja cieszy się coraz większą popularnością. Wegetarianie szczególnie cenią sobie ziarna soi jako źródło białka w swojej diecie. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania produktami sojowymi wrasta liczba osób reagujących alergicznie na rośliny strączkowe. Pierwotna alergia na soję najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci, które z powodu alergii na mleko krowie przyjmują produkty mlekozastępcze na bazie soi.

Algorytm diagnostyczny alergii na soję

Gly m4

Gly m4 to termolabilne białko należące do grupy białek PR-10. Sekwencja aminokwasowa Gly m4 jest w znacznej mierze homologiczna z Bet v1 (alergen brzozy). Gly m4 wykazuje dużą reaktywność krzyżową w stosunku do alergenów roślinnych i pokarmowych pochodzenia roślinnego należących do grupy białek PR-10 (brzoza, gruszka, brzoskwinia, truskawka, orzech laskowy, włoski, ziemny, migdał, marchewka, seler, pietruszka, ziemniak, anyż, kumin, kolendra). Objawy zespołu pyłkowo-pokarmowego mogą wystąpić głównie podczas konsumpcji nisko przetworzonych produktów zawierających duże ilości soi np. mleko sojowe. Uczulenie na Gly m4 stwierdzono u ok. 70% pacjentów z alergią na soję. Alergenem pierwotnie uczulającym jest zwykle Bet v1 brzozy.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!