Pszenica (Triticum aestivum L) w krajach z umiarkowanym klimatem jest głównym składnikiem diety. Znajdziemy ją w takich produktach spożywczych jak: chleb, makaron, płatki śniadaniowe, kasza manna, bulgur i kuskus, piwo pszeniczne. Ziarno pszenicy zawiera znaczące ilości antyoksydantów, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami tlenowymi, a tym samym zapobiegają wielu przewlekłym chorobom. Ponadto jest cennym źródłem aminokwasów, minerałów, witamin, fito-związków oraz błonnika. Składników tych jest szczególnie dużo w produktach pełnoziarnistych. Jednak mimo zalet prozdrowotnych może silnie uczulać zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. W Polsce jest najczęściej uczulającym zbożem. Skład alergenowy mąki pszennej jest uzależniony od metody zbioru ziarna i dalszej jego obróbki.

Algorytm diagnostyczny alergii na pszenicę

Tri a19

Tri a19  należy do gliadyn. Jest to główny alergen pszenicy – stanowi 80% wszystkich białek. Białko jest odporne na wysoką temperaturę oraz działanie enzymów trawiennych. Według najnowszych badań może brać udział w anafilaksji indukowanej wysiłkiem fizycznym.

Alergen Tri a19 jest związany z występowaniem astmy u piekarzy, którzy są zawodowo narażeni na inhalację mąki pszennej.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!