Brzoskwinia (łac. Prunus persica) to jeden z najsłodszych i najsmaczniejszych owoców w sezonie letnim. W Chinach uznawana jest za symbol szczęścia, długowieczności oraz płodności. Jest cennym źródłem witamin i mikroelementów, ale jednocześnie częstą przyczyną alergii zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

 Algorytm diagnostyczny alergii na brzoskwinię

Pru p3

Pru p3 jest alergenem głównym brzoskwini, należącym do rodziny białek transportujących lipidy (nsLTP). Białko to jest odporne na wysoką temperaturę oraz enzymy trawienne. Alergen Zlokalizowany jest głównie w skórce owocu, w ilości ok.7 razy większej niż w miąższu. Pacjenci, u których wykryto nadwrażliwość na Pru p 3 są narażeni na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego oraz innych groźnych objawów układowych po spożyciu brzoskwini (zwłaszcza bardzo dojrzałej). Ponadto u osób tych może dojść do krzyżowych reakcji przeciwciał wyprodukowanych pierwotnie przeciwko Pru p3 z innymi alergenami warzyw i owoców o podobnej budowie, np. słodki kasztan, kapusta, sałata, winogrona, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy arachidowe, seler, pomidor, jabłko, soczewica, pszenica.

Uczulenie na Pru p3 stwierdzono u ok. 29% pacjentów z alergią na brzoskwinię. 

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!