Orzechy laskowe to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, mikroelementów (magnez, fosfor, potas, selen), witamin (witamina E, witaminy z grupy B), białka i błonnika.   Korzystnie oddziaływują na sprawne funkcjonowanie układu krążenia, obniżają poziom “złego” cholesterolu w organizmie, chronią przed zawałem serca i udarem mózgu. Jednak mimo zalet prozdrowotnych, orzechy laskowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowych. Alergia na orzechy stanowi szczególne wyzwanie dla lekarzy alergologów. Mogą one uczulać zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Nadwrażliwość na orzechy laskowe jest związana z dużym ryzykiem wystąpienia reakcji anafilaktycznych, niekiedy kończących się zgonem. Według danych American College of Allergy, Asthma and Immunology uczulenie na orzechy laskowe jest najczęściej spotykaną alergią na orzechy drzew i dotyka ok. 4% ludności światowej.

Istnieje grupa pacjentów, u której wszystkie testy alergiczne na orzechy laskowe i pyłki będą ujemne, a występujące reakcje wypryskowe i pokarmowe związane będą z obecnością niklu
i innych metali obecnych w miąższu orzechów. U tych pacjentów charakterystyczna jest jednoczesna nietolerancja zielonej i czarnej herbaty, czekolady, kakao, ketchupu i owsianki.

Algorytm diagnostyczny alergii na orzechy laskowe

Cor a8

Cor a8 jest pomniejszym alergenem orzecha laskowego. Należy do rodziny białek przenoszących lipidy (nsLTP). Charakteryzuje się odpornością na działanie temperatury i enzymów trawiennych. Objawy alergii mogą być ograniczone do jamy ustnej, ale zdarzają się przypadki rekacji uogólnionych, a nawet rekacji anafilaktycznych. Uczulenie na Cor a8  stwierdzono u ok. 28% pacjentów z alergią na orzechy laskowe. Alergenem pierwotnie uczulającym rejonie Morza Śródziemnego jest zwykle Pru p3 brzoskwini, a w naszej strefie klimatycznej – Art v3 pyłku bylicy. 

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!