Ryba jest cennym źródłem aminokwasów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, jodu oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jednak mimo wielu zalet prozdrowotnych może silnie uczulać zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Mięso ryb zawiera alergeny o dużej alergenowości.  Białko parwalbumina jest głównym alergenem ryb wywołującym reakcje niepożądane i jest odpowiedzialna za reakcje u 96- 100% pacjentów.

Algorytm diagnostyczny alergii na dorsza bałtyckiego (ryby)

Gad c1

Gad c1 jest parwalbuminą. Białko to jest odporne na wysoką temperaturę oraz enzymy trawienne. Reakcję alergiczną może wyzwalać zarówno surowa ryba jak i gotowana czy smażona. Parwalbumina dorsza bałtyckiego (Gadus callarias) Gad c1 została opisana u innych gatunków ryb i jest uznana za swoisty marker alergii na pozostałe gatunki ryb. Jednak zawartość parwalbuminy jest różna w zależności od gatunku ryb oraz od rodzaju mięsa ryby – ryby o ciemnym mięsie np. tuńczyk mają mniejsze własności alergenowe.

W związku z tym pacjenci ze stwierdzoną nadwrażliwością na białko Gad c1 powinni zachować szczególną ostrożność w przypadku spożywania wszystkich gatunków ryb. Izolowana alergia tylko na jeden gatunek ryby zdarza się niezwykle rzadko.

Alergen Gad c1 zawarty jest głównie w mięsie rybim (w mięśniu). Najnowsze badania wskazują, że aktywność alergenową mogą posiadać również produkty otrzymywane ze skóry i kości rybich, np. żelatyna rybia. Reakcje alergiczne na ryby mogą pojawić się nie tylko po ich spożyciu, lecz również u osób silnie uczulonych po wdychaniu oparów z gotujących się ryb, reakcji kontaktowej podczas ich przygotowywania, a nawet po kontakcie z osobą, która zjadła rybę, np. przez pocałunek. 

Objawy zespołu alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome) są najczęstszym i zazwyczaj pierwszym sygnałem IgE- zależnej reakcji na rybę. W ciągu kilku minut po spożyciu ryby występuje szereg objawów w obrębie jamy ustnej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka).

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!