Jabłka (Malus species) są bogatym źródłem składników odżywczych. Spożywanie jabłek oraz ich przetworów zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby krążenia, astmę oraz chorobę Alzheimera. Najnowsze badania naukowe wskazują, że owoce te korzystnie wpływają na przebieg cukrzycy, regulują wagę ciała, stan kości, wydolność oddechową i funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Jednak mimo wielu zalet prozdrowotnych mogą silnie uczulać. W jabłku znajduje się 6 komponent potencjalnie uczulających (rzeczywiste alergeny jabłka).
Algorytm diagnostyczny alergii na jabłko
Profiliny wykazują tak duże podobieństwo pomiędzy gatunkami, że każda z nich może być używana jako marker zastępczy. W razie potrzeby można wykorzystać profiliny brzozy (Bet v 2) lub brzoskwini (Pru p 4) zamiennie.
Mal d3
Mal d3 jest termostabilnym alergenem mniejszym jabłka. Należy do białek z grupy PR-14. Wykazuje oporność na działanie kwasu żołądkowego, enzymów trawiennych i temperatury. Pacjenci, u których wykryto nadwrażliwość na Mal d3 są narażeni na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego oraz innych groźnych objawów układowych po spożyciu jabłka (zwłaszcza bez zdejmowania skórki z owocu, a także gdy owoc pochodzi ze wczesnych odmian i jest bardzo dojrzały).
Alergia na jabłko (Mal d3) może być związana z tzw. zespołem alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem u osób uczulonych na jabłko lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka) po spożyciu niektórych warzyw i owoców. Przyczyną tego zjawiska jest krzyżowa reakcja przeciwciał wyprodukowanych pierwotnie przeciwko Mal d3 z innymi alergenami roślinnymi o podobnej budowie: Pru p3 brzoskwini, Cor a8 orzecha laskowego, Zea m14 kukurydzy, Pru av3 wiśni, Pru d3 śliwki, Aspa o1 szparagów, Lac s1 sałaty, Vit v1 winogron, Jug r3 orzecha włoskiego, Pru ar3 moreli oraz pyłku pomurnika (Par j1), bylicy (Art v3) czy ambrozji (Amb a6).
Alergen Mal d3 jest klinicznie bardzo ważny ze względu na swoje działanie anafilaktyczne po spożyciu jabłka, w tym także ugotowanego.
Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).
Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze
« Wróć do listy terminów