Truskawki zachwycają swoim wyglądem, smakiem oraz zapachem. Oprócz swoich walorów smakowych, owoce te są bogatym źródłem witam i minerałów. Spożywane są jako świeże owoce lub po przetworzeniu (kompoty, dżemy, konfitury, sorbety, jogurty, wypieki, desery). Jednak te smaczne i barwne owoce mogą być przyczyną alergii pokarmowej. Ze względu na częstość alergii plasuje się w pierwszej dziesiątce alergenów pokarmowych. Alergia najczęściej dotyka dzieci, jednak może pojawić się również w wieku dojrzałym. 

Objawy reakcji alergicznej po spożyciu truskawek mogą być bardzo zróżnicowane i zalezą od danego organizmu oraz stopnia uczulenia. Alergia najczęściej występuje jako zespół alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka). Innymi objawami uczulenia na truskawki są swędzenie, wysypka, pokrzywka czy zapalenie skóry. To właśnie zaburzenia w obrębie skóry są najczęstszymi objawami występującymi u dzieci. Bardzo rzadko może prowadzić do ciężkich reakcji układowych lub nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Reakcje alergiczne mogą pojawić się spożyciu zarówno surowych owoców jak i w formie przetworzonej. Alergenność truskawki zależy od jej odmiany –  odmiany kolorowe wykazują wyższy potencjał alergogenny, zaś odmiany białe mogę być zupełnie bezpieczne dla osób z objawami uczulenia na truskawki.

Alergeny truskawki wykazują reaktywność krzyżową m.in. z alergenami brzozy (zespół pyłek brzozy-truskawka), bylicy (zespół bylica-truskawka), oliwki, jabłka, brzoskwiń, pomidorów, wiśni, malin, moreli, gruszki, kiwi, selera, marchewki, orzeszków ziemnych, orzechów laskowych.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!